Mascus Security Advise

Mascus Güvenlik önerileri

Her işte para elde etmeye ya da masum ortalama kullanıcıdan çalmaya çalışan tehlikeli ya da suçlu kişiler bulunur.  Mascus dolandırıcılık teşebbüslerini engelleyerek kullanıcı ve müşterilerini korumak için tüm gücüyle çaba göstermektedir.

Bu çabanın büyük bölümü tehlikeleri, yaygın hileleri ve kullanıcılara zarar vermeye çalışan bu kişilerin teknikleri ve yöntemleri konularında kullanıcıları bilgilendirmeye ve aynı zamanda kullanıcılara sağduyularını kullanmalarını ve önlemler almalarını hatırlatmak yönünde harcanmaktadır.

Bu belge aşağıdaki konuları kapsamaktadır:

Mascus üzerinden alım-satımlar için Genel Güvenlik önerileri

Makine / araç teslimatı ve satın alma ile ilgili genel güvenlik önerileri

Diğer dolandırıcılık türleri

Mascus'un yapılan anlaşmalara dahil olması hakkında not
Başka dolandırıcılık teknikleri ve yöntemleri hakkında not
Dolandırıcılık şüphesi konusunda Mascus doğrudan yardımı: Mascus İletişim bilgisi ve Geri bildirim formu

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Makine ve araç teslimatı ve satın alma ile ilgili genel güvenlik önerileri

Nakit ya da banka havalesi:

Para havalesi yoluyla bile dolandırıcılık kurbanı olabilirsiniz:

Yaygın görülen bir dolandırıcılık kandırmacası örneği:

Satıcı, küçük bir avans ödeme karşılığında makineyi alacak kişi olma hakkınızı saklı tutar. Genellikle makinenin fiyatı oldukça düşüktür. "Satıcı" satış fiyatının bir kısmını güvence olarak (avans olarak ödenen kısım budur) alıcının güvendiği bir kişinin hesabına aktarmasını ister.
Alıcı, bu transferin kanıtı olarak transfer ettiği paranın miktarını ve ilgili hesap sahibinin adını satıcıya söylemelidir.  "Satıcı" daha sonra sahte bir kimlik ve evrakla parayı çeker.
Bu tür bir dolandırıcılık nakit transferli ödemelerde (örneğin Money Gram, Western Union, Escrow) ve banka havalelerinde olabilmektedir.

Makine ya da araçla ilgili bilgi ve belgeler ile dolandırıcı satıcının kimliği uydurmadır.

Bu nedenle Mascus'un önerileri:

Önemli banka detaylarını yabancılara asla vermeyin.
Akrabalarınıza ya da arkadaşlarınıza yaptığınız para transferleri sizi dolandırıcılıktan koruyamaz.

Ayrıca elektronik olarak aktarılan belgeler (taratılmış, e-posta ile yollanmış ya da fakslanmış araç ruhsatları, pasaportlar vb.) satıcının kimliğinin gerçek olduğunun veya araç ya da makinenin sahipliğinin asla tam bir kanıtı değildir.

Mascus, kullanıcılarının hiçbir işleminde ya da satışında taraf değildir. Mascus, kimin makine aldığı ve kimden aldığı konusunda bir bildirim almaz.   Bir satış anlaşmasını sonuca ulaştıracak tüm koşullar ve sözleşme yalnızca satıcı ve alıcı arasında gerçekleşir. Mascus herhangi bir satıcının kredi değerliliğini ya da gerçekliğini kontrol edecek veya garanti edecek hiçbir bilgiye ya da kaynağa sahip değildir.
Eğer Mascus'un herhangi bir satıcının kredi değerliliğini ya da gerçekliğini garanti ettiğine ilişkin bir bilgi ya da belge alırsanız size ulaşan bu bilgi sahtedir. Bu durumda lütfen hemen bizimle iletişime geçin.

Bu nedenle asla peşin ödeme yapmayın.

Özel bilgileriniz:

Banka ya da kredi kartı bilgileri Mascus tarafından yalnızca bir hesabınız varsa ya da bir ilan için ödeme yapmak istediğinizde istenir. Daha sonra e-posta, telefon, faks ya da hiçbir yolla istenmeyecektir.

Kullanıcı adınızı veya parolanızı asla yabancılara vermeyin!

Çeklere dikkat edin!

Satıcılar da dolandırıcılık kurbanı olabilir!

Satıcılar genellikle sağlam olmayan çeklerle yapılan anlaşmalarda kandırılırlar. Bu nedenle: asla çek ödemesi kabul etmeyin

Eğer birisi size, yani satıcıya, bir çek yollarsa (çoğunlukla yurt dışından) ve çekteki miktar anlaşmaya varılan satış fiyatından fazlaysa bunun bir dolandırıcılık teşebbüsü olduğundan şüphelenebilirsiniz.
Bu dolandırıcılıkta amaç hata nedeniyle oluşan aradaki farkı, sizin alıcının hesabına geri ödemenizdir!     Daha sonra çekin çalıntı ya da sahte olduğunu öğrenirsiniz.

Bu tipteki çekler genellikle ilk doğrulama aşamasından farkedilmeden geçerler. Ancak bir süre sonra bu çeklerin karşılıksız ya da çalıntı oldukları anlaşılır. Bu durumda en büyük zarara satıcı uğrar, bazen yalnızca ödediği farkı değil aynı zamanda sattığı ve teslimatını yaptığı makine ya da aracı da kaybeder.

 

Dolandırmaya yönelik / sahte "şüpheli" e-postalar - "Phishing" olarak da bilinir

Ne yazık ki teknik olarak e-posta adreslerini taklit etmek ya da sahtesini oluşturmak mümkün olmaktadır:

Bir kullanıcı Mascus'da makine ya da araç araştırırken, Mascus hiçbir özel ya da gizli bilgi istememektedir (kredi kartı numarası vb.). Aynı şey Mascus'dan gelen e-postalar, telefonlar, fakslar için de geçerlidir: Mascus elemanları size hiçbir zaman hiçbir gizli bilgi sormayacaktır.
Mascus'dan, özel, müşteri, banka, kredi kartı ya da diğer gizli bilgilerinizle ilgili bir istek gelirse bunu bir dolandırıcılık teşebbüsü olarak değerlendirebilirsiniz.
Lütfen resmi telefon numaralarımızı ya da Mascus.com'daki iletişim bilgilerini kullanarak bizimle iletişime geçin. Size gelen e-posta, telefon ya da fakstaki iletişim bilgileri üzerinden doğrulama istemeyin.

Asla Pasaportunuzun ya da araç ve makinelerinize ait belgelerin kopyasını yabancılara vermeyin. Bu bilgi sahtecilik amaçlı kullanılabilir.

„Emanetçi hizmetleri ya da hesapları“ hakkında - "Escrow Hizmeti" olarak da bilinir

Mascus'da ödeme yöntemi olarak alıcı ya da satıcının kullanabileceği bir Emanetçi hizmeti ya da hesabı bulunmamaktadır. Ayrıca Mascus tarafından onaylanmış ya da doğrulanmış olarak bildirilen ya da belgelendirilen bir sağlayıcı ya da satıcı bulunmamaktadır.
(sözde "Onaylanmış Üye" ya da diğerleri).
Mascus para transferleri için satıcı ve sağlayıcılara herhangi bir sertifika vermemekte ya da öneride bulunmamaktadır.

Mascus alım ve satım sırasında dolandırıcılığa karşı bir garanti vermemekte ya da sigorta hizmeti sağlamamaktadır


TOP>>

Makine ve araç teslimatı ile ilgili genel güvenlik önerileri:

Satıcı ile görüşme:

Tanımadığınız bir satıcı/sağlayıcı ile görüştüğünüzde her zaman dikkatli olun:

Satıcı ile görüşme yapacağınız yere giderken (anlaşmaya vardığınız satış fiyatı tutarında) nakit ya da çeki yanınızda götürmeyin.  Özellikle de bu yer uzaklarda başka kimselerin olmadığı bir yerse. Eğer kararlaştırdığınız görüşme yeri size tehlikeli görünüyorsa daha güvenli başka bir yer ayarlayın. 

Eğer satıcının kimliği makine veya aracın sahibinin kimliği ile aynı değilse:

Eğer satıcı, araç ruhsatında belirtilen kişi değilse, aracın sahibinden bir yetki belgesi isteyin! Araç/makine ve aynı zamanda ona ait belgeler çalınmış olabilir ve sahibi aracının/makinesinin satışa çıkarıldığını bilmiyor olabilir.

Satın alacağınız araç, makine ya da ekipmanın ruhsat bilgileri:

Satın almadan önce daima aracın ruhsat şasi no'sunu kontrol edin! Makine/araç şasi no'su sözleşmede belirtilen şasi no'su ile aynı olmalıdır. Makine Seri No'ları levha üzerine yazılır ya da şasi üzerine damgalanır. Bu numaraların birbirini tuttuğundan ve belgeler üzerindeki Seri No ile aynı olduğundan emin olun! Eğer bir şüphe duyarsanız makine üreticisi üzerinden kontrol edin. Aksi durumda aynı sözleşmede belirtilen gibi ancak çalıntı bir araç satın almış olabilirsiniz.

Dijital kilometre göstergeleri:

Aracın fiyatını arttırmak için dijital kilometre göstergelerinde değişiklikler yapılabilmektedir. Göstergede görüntülenen kilometre/mil rakamından şüphe duyuyorsanız, gösterge ile oynanıp oynanmadığını kontrol ettirmek için aracı bağımsız bir denetçiye götürün.

Test sürüşleri:

Bir test sürüşünde Satıcı her zaman 'araçta' olmalıdır! Aksi durumda "alıcı" pasaport ya da kimliğini güvence olarak bırakmış olsa dahi aracı çalabilir. Bu belgeler çalıntı ya da sahte olabilir!

Test sürüşlerindeki belgeler:

İnceleme işlemi sırasında satıcı olarak sizin de müşterinize kanıtlamak açısından araç ya da makine ile ilgili gerekli belgeleri yanınızda getirmeniz gereklidir. Ancak asla bu belgeleri (özellikle de araç ruhsatını) "alıcı" ile çıktığınız test sürüşü sırasında yanınıza almayınız. Bu belgeleri güvenli bir yerde saklayın.

Satınalma sözleşmelerindeki küçük yazılmış metinlere dikkat edin.

Lütfen sözleşmelerdeki küçük harflerle yazılmış metinlere dikkat edin. Dış denetleme ile değer belirlemeye dayanan fiyat hükümlerinden uzak durulmalıdır!

 

Satınalma sözleşmelerinde bahsedilen ekstra ekipman ve aksesuarlar:

Her zaman tüm pahalı ekstra ekipmanın (Radyo, CD Çalar, hoparlörler, jantlar ya da kepçeler gibi) satış sözleşmesinde listelendiğinden emin olun. Bu durum teslimatta belirgin bir gecikme olacaksa özellikle önemlidir!

Sahte teslimat belgeleri ve irsaliyelere dikkat edin:

"Satıcı", alıcı ile sözlü olarak anlaştıktan sonra ürünü yolladığını söyleyerek iletişime geçebilir.  Sözde taşıma firmasından alınan (örneğin DHL gibi) fakslanmış, taratılmış, e-posta ile yollanmış ya da postalanmış taşıma emri onayı/garantisi ile ürünü yolladığını kanıtlar. Alıcıdan toplam fiyatın tamamını ya da bir kısmını havale etmesini ister.
Tabii ürün hiçbir zaman alıcıya ulaşmaz, çünkü makine, belgeleri ve taşıma garantisi gerçekte bulunmamaktadır. Hepsi sahtedir!

Her zaman makineyi kendiniz gerçek anlamda görerek inceleyin. Böylelikle varlığından emin olabilirsiniz. Taşıma işlemini güvendiğiniz bir Taşıma firması üzerinden kendiniz talimat vererek başlatın ve taşıma garantisini bu taşıma firmasından kendiniz alın. Sipariş ettiğiniz ürünün yüklenen ürün olduğunu kontrol edin! Eğer mümkünse yüklemenin olduğu zaman başında olun.

TOP>>

Diğer dolandırıcılık türleri:

Telefon dolandırıcılığı:

Potansiyel bir "alıcı" ilanınız hakkında sorular soruyor ve sizden kendisini geri aramanızı istiyor. Arayacağınız numara 'ek ödemeli' telefon numarasıdır! Sizi beklemeye alırlar ve böylece hiçbir şeyin farkına varmadan onlara boş yere para ödersiniz.

Bu nedenle asla 0190, 0900, 0137, 0138 , 0800, 0900 ya da benzeri rakamlarla başlayan herhangi bir numarayı geri aramayın.  

İhracat listesi dolandırıcılığı:

Potansiyel bir "alıcı" aracınızı satın almak istemiyor ancak ancak bu makineyi döner sermaye ihracat listesi yayınına koymak istiyor. Ardından makinenizin bu listeye konulması için onay verdiğinizi gösteren bir fatura dışında hiçbir bilgi alamazsınız. Çoğunlukla satıcılar bunu kontrol etmeden öderler ya da o kadar kafaları karışır ki itiraz etmeden ödeyiverirler.

Mascus'un yapılan anlaşmalara dahil olması hakkında not:

  • Mascus, alıcı ve satıcı arasındaki anlaşmalara, görüşmelere ya da düzenlemelere katılmamaktadır.
  • Mascus, kullanıcı ve sağlayıcı ya da satıcı arasında gerçekleşen hiçbir olaydan dolayı sorumluluk kabul etmemektedir.
  • Mascus, ikinci el ekipman satışı ve alımı yapmamaktadır.
  • Mascus kimseye firma, sağlayıcı, satıcı ya da ikinci el ekipman önerisinde bulunmamaktadır.
  • Mascus, müşterilerin, kullanıcıların ya da Mascus'da sunulan ikinci el ekipmanın gerçekliklerini garanti etmemektedir.

Detaylı bilgi için Genel Kullanım Şartları'nı okuyun.

 Başka dolandırıcılık teknikleri ve yöntemleri hakkında not:

Suçluların, para elde etmek amacıyla masum alıcıları ve satıcıları kandırmak için kullandığı çok sayıda hile, yöntem ve teknik bulunmaktadır.  Hergün yeni yöntemler ve dolandırıcılık yolları icat edilmektedir. Mascus'un bu yolların hepsini kapsaması mümkün değildir ancak doğal olarak bu belgeyi güncellemeye devam edecektir. 

Bu güvenlik önerileri Mascus kullanıcılarını ikinci el ekipman alıp satarken almaları gereken önlemlerle ilgili uyarmak için hazırlanmıştır.

  Bunun amacı kullanıcılara sağduyularını kullanmalarını ve her zaman olası dolandırma olaylarına karşı dikkatli olmaları gerektiğini hatırlatmaktır.

 Mascus doğrudan yardım:

Eğer Mascus'daki bir ilanın dolandırıcılık içerdiği ile ilgili ya da aldığınız bir teklifle ilgili bir şüpheniz varsa, lütfen Mascus ID ilan numarasını alın ve bizimle iletişime geçin:

Mascus International BV
Keizersgracht 127
1015 CJ Amsterdam
Netherlands
Registration Number: 57776806
communication@mascus.com

Ayrıca bizimle Geri Bildirim formu nu kullanarak da iletişime geçebilirsiniz