Cummins 6CT8.3-GM129
Ürün grubu
Motorlar
Marka / model
Cummins 6CT8.3-GM129
Kayıt yılı
2018
Durum
New/unused
Makinenin yeri
Jining, Shandong, China
Ülke
Çin
Genel durum düzeyi
1
Mascus ID
6E242266
AYRINTILAR
Stok no.
6CT8.3-GM129
Son ekspertiz
yes
Motor gücü
129 kW (175 hp)
Part ID
6CT8.3-GM129
Servis geçmişi
Evet
Üretici seri no.
6CT8.3-GM129
Taşıma Ağırlığı
800 kilogram
Taşıma Ölçüleri (EnxBoyxYükseklik)
1400 x 1000 x 1400 mm
RPM
1800
Emisyon sınıfı
Stage II / Tier II
Garanti
ISO9001
Production country
Çin
Delivery terms
FCA, CPT, FOB, CFR, CIF, EXW
Diğer bilgiler
Cummins 6CT8.3-GM129 Marine G-Drive Diesel Engine General Information of Cummins 6CT8.3-GM129 Marine G-Drive Diesel Engine Engine Model 6CT8.3-GM129 Engine Type 6 Cylinders in Line Displacement 8.3 L Bore*Stroke(mm) 114 * 135 CPL Number 2334 Net Weight (with flywleel & alternator) 684 Kg Overall Diemension(L*W*H) 1360mm*780mm*988mm     Technical Specification of Cummins 6CT8.3-GM129 Marine G-Drive Diesel Engine Marine Certification CCS Aspiration Turbocharged Fuel System BYC PB Pump/GAC Electronic Governor Electrical System(Starter Motor/Alternator) 12V/24V Lowest Starting Temp without auxiliary system -12℃ Engine Cooling Fluid Volume 10 L     Performance Data of Cummins 6CT8.3-GM129 Marine G-Drive Diesel Engine Rated Power/Speed 129 kW/173HP @ 1800rpm Standby Power/Speed 142 kW/190HP @ 1800rpm Fuel Consumption @ Rated Power 220g/Kw.h Fuel Consumption @ Standby Power 222g/Kw.h Idel Speed 750-950 rpm